نورپردازی نما ،کلید شهرت ساختمان در شهر خاموش

هزینه ساخت ساختمان
همین الان هزینه ساخت آپارتمان را محاسبه کن! [آپدیت تابستان 98]
2018/06/19
نما کامپوزیت مدرن
اجرای نمای کامپوزیت صرفه جویی در سرمایه و زمان [اردیبهشت 98]
2018/06/21
Show all
ضرورت نورپردازی نما

نورپردازی نما

نورپردازی نما ،کلید شهرت ساختمان در شهر خاموش

پیشرفت تکنولوژی باعث شده است که هرروز در صنعت ساخت‌وساز شاهد اضافه شدن معیار جدید برای جذب مشتری بیشتر هستیم. در مدتی قبل طراحی نما صرفاً به انتخاب مصالح و طراحی و سپس اجرا ختم می‌شد. امروزه معماران می‌دانند که اجرای نمای ساختمان مسکونی، پایان روند طراحی نما نیست. مرحله جدیدی که به روند طراحی نما در سبک‌های مختلف ازجمله: مدرن، رومی، کامپوزیت، سنتی و… اضافه‌شده است نورپردازی نما است.

در این مقاله قصد داریم اهمیت و ضرورت طراحی نورپردازی نما را بررسی کنید.

اول‌ازهمه در نظر داشته باشید که طراحی نورپردازی نما امری مستثنا و جدا از طراحی نمای ساختمان نیست. احتمالاً می‌پرسید منظور از این جمله چیست؟ برای بیان دقیق‌تر باید اشاره‌کنم که جدا نبودن نورپردازی نما از طراحی نمای ساختمان به این معنی است که معمار باید همزمان در هنگام طراحی نمای ساختمان چگونگی نورپردازی نما نیز توجه داشته باشد.

نورپردازی نما ، همراه معماران:

یک معمار باید بداند که بعد از اجرای نمای ساختمان، کدام بخش از نما را برجسته کند و نظر مخاطب را به خود جلب کند. برای واضح شدن مسئله اشاره می‌کنم که یکی از اهداف اصلی نورپردازی نمای ساختمان، بهتر نشان دادن نقاط اوج نما است. نورپردازی نما به کمک طراح می‌آید تا نمای طراحی‌شده را بهتر ارائه کند.

نورپردازی نما در نقاط قوت

اهمیت نورپردازی نما

متمایزسازی ساختمان:

نورپردازی نمای ساختمان باعث می‌شود که ساختمان شما در بین انبوهی از ساختمان‌های دیگر به‌صورت منحصربه‌فرد جلوه گری کند. ساختمان شما ممکن است تا حدی شاخص شود که پاتوق هنرمندان برای گرفتن عکس در شب شود یا به‌عنوان یک المان در آدرس‌دهی مردم نقش ایفا کند و این یعنی شهرت و ماندگار ساختمان شما.

نمای در شب:

پس از گسترش شهرها و اهمیت طراحی فضاهای مختلف شهری، دید شب شهرها موردتوجه قرار گرفت. طراحان بر این باورند که شهرها در شب هم باید همچون روز پویا وزنده باشند تا نظر مسافران و توریست‌ها را به خود جلب کند. پویایی شهر محقق نمی‌شود مگر آنکه شهر در شب روشن باشد.

پس طراحان باید در نظر داشته باشند علاوه بر نمای روز، جلوه بصری نمای شب ساختمان نیز اهمیت ویژه‌ای دارد.

نورپردازی نما در شب

اهمیت نورپردازی نما

افزایش امنیت:

فکر می‌کنم همگی تجربه عبور از محل‌های تاریک را داشتیم و نگرانی خطرهای احتمالی را تحمل کرده‌ایم. نورپردازی ساختمان علاوه بر ایجاد منظره‌ای زیبا در شهر باعث افزایش امنیت محدوده اطراف خود می‌شود که کاهش‌دهنده آمار جرائم مختلف است.

چگونگی نورپردازی:

همان‌قدر که نورپردازی نمای ساختمان می‌تواند به‌عنوان یک ویژگی مثبت باعث خاص شدن ساختمان شود، طراحی و اجرای غلط نورپردازی ممکن است ساختمان شمارا به‌عنوان یک منظره آزاردهنده مطرح کند.

خط آسمان:

توجه داشته باشید که در نورپردازی می‌توانید خط آسمان ساختمان را مثل یک موج رقصان برجسته کنید.

نورپردازی نما خط آسمان

نورپردازی نما ی تجاری

خطوط عمودی و افقی:

به‌وسیله نورپردازی می‌توانید بر روی خطوط عمودی و افقی نمای ساختمان تأکید بیشتری داشته باشید و آن‌ها را در نقاط طلایی توجه مخاطب قرار دهید.

انواع لامپ‌ها و ابزار نورپردازی:

لامپ‌ها و ابزار مورداستفاده برای نورپردازی نما با توجه به نوع ساختمان انتخاب می‌شوند. برای مثال در نورپردازی برج‌های بلندمرتبه و آسمان‌خراش‌ها شما نیاز به لامپ‌هایی دارید که زاویه تابش نور 40 تا 45 درجه باشد تا قدرت پرتاب نور کافی داشته باشند.

نورپردازی نما رومی

استفاده لامپ های نامناسب در نورپردازی نما

آرین کاوش در مراحل مختلف طراحی و اجرای نما و نورپردازی نما به شما مشاوره رایگان می‌دهد. کافی است با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *