xe88 نمای رومی به سرمایه و هویت ایران چوب حراج زده است!! – آرین کاوش

نمای رومی به سرمایه و هویت ایران چوب حراج زده است!!

تعمیر تاسیسات
بازسازی ساختمان اقدامی به صرفه برای تنوع طلبان
2018/06/14
هزینه ساخت ساختمان
همین الان هزینه ساخت آپارتمان را محاسبه کن! [آپدیت تابستان 98]
2018/06/19
Show all
نمای رومی سنگ

نمای رومی

نمای رومی به سرمایه و هویت ایران چوب حراج زده است!!

طراحی نمای ساختمان اولین دغدغه طراحان و پیمانکاران است. نمای ساختمان اولین و تأثیرگذارترین عامل در دید مخاطب است. نمای ساختمان به‌عنوان پوشش خارجی معرف کیفیت ساخت و ذوق و سلیقه طراح است. نمای ساختمان در سبک‌های مختلفی مثل نمای رومی ، مدرن، سنتی و… طراحی و اجرا می‌شود.

همه میدانیم که نمای ساختمان نشانگر کیفیت اجرا است اما نکته‌ی قابل‌توجه اینکه نمای ساختمان نشان‌دهنده روح و سلیقه طراح ساختمان نیز هست.  امروزه نمای ساختمان‌ها متنوع‌تر از گذشته طراحی و اجرا می‌شوند به همین دلیل دست طراحان و سازنده‌ها برای طراحی خلاقانه باز است. با در نظر گرفتن این نکته سؤال مهمی که پیش می‌آید این است که چرا وقتی امکان طراحی و اجرای نماهای  مختلف وجود دارد، نمای رومی با سرعت چشمگیر در شهر و روستا در حال ظهور است؟ نمای رومی چه ویژگی‌هایی دارد که باعث شده توجه عموم را به خود جلب کند؟ آیا منطقی است که در قرن ۲۱ زندگی کنیم  اما برای ظاهر ساختمان‌هایمان دنده‌عقب بگیریم به سده‌ها و شاید هزاره‌های قبل؟

ما در این مقاله قصد داریم به بررسی مزایا و معایب طراحی و ساخت نمای رومی بپردازیم تا شما با داشتن دلایل منطقی برای انتخاب سبک نمای ساختمان اقدام کنید.

در ابتدا با عناصر تشکیل‌دهنده‌ی نمای رومی آشنا شوید.

عناصر نمای رومی:

  1. قوس‌های گرد و عریض
  2. ستون‌های قطور
  3. المان‌ها و مجسمه‌های پیش‌ساخته

این نما به عنوان نمای سنگی از سنگ‌های از پیش آماده و برش خورده‌ استفاده میکند که این خود باعث افزایش قیمت اجرای نما می‌شود.

نمای رومی با جزییات

نمای رومی

معایب نمای رومی:

  1. هزینه‌بر بودن اجرا:

برای اجرای این نما اصولأ از سنگ‌های طبیعی مثل مرمر، گرانیت، تراورتن استفاده می‌شود که سنگ‌های قیمتی به‌حساب می‌آیند. از طرف دیگر برای اجرای نمای رومی نیاز به افراد ماهر و متخصص هست که دستمزد بیشتری نسبت به دیگر مجریان دریافت می‌کنند.

  1. عدم مطابقت بافرهنگ ایرانی:

در معماری ایرانی شاهد توجه به روح انسان هستیم. برای مثال خانه‌ای با نمای آجری که رنگ گرمی دارد به‌صورت دعوت‌کننده و فضایی صمیمی ایجاد می‌کند.

از طرف دیگر نمای مطابق بافرهنگ ایرانی با حداقل جزئیات طراحی و اجرا می‌شود و این عامل باعث آزادی فکر ساکنین می‌شود و به آن‌ها آرامش خاطر می‌دهد. این در حالی است که در نمای ساختمان رومی قطعات زیادی از سنگ برش خورده و بر روی‌هم قرار می‌گیرند و برجستگی‌های مختلفی را ایجاد می‌کند چه باعث تشویش خاطر اهالی می‌شود. درواقع می‌توان ادعا کرد هر چه ساده‌تر آرامش روح و روان بیشتر.

نمای رومی سنگ سفید

نمای رومی تجمل گرایی

  1. عدم ایمنی:

نمای ساختمان رومی ازجمله سبک‌هایی است که  از سطح ایمنی کافی برخوردار نیست و دلیل آن‌هم نصب لایه‌های متعدد سنگ روی‌هم است که احتمال جدا شدن و سقوط آن‌ها زیاد است. این ویژگی زمانی به اوج خود می‌رسد که ساختمان در منطقه‌ی زلزله‌خیز ساخته شود. در زمان وقوع زلزله ساختمان‌های رومی عامل افزایش تلفات هستند.

  1. عدم طراحی درست و اصولی:

طراحی نمای رومی  نیازمند طراحان متخصص در این زمینه دارد که با اصول و تناسبات نمای رومی آشنا باشند. متأسفانه این نکته فراموش‌شده است و تصور مجریان کپی و تکرار نوعی قوس و ستون است. این عامل اصلی بروز مناظر زننده در سطح شهر به‌جای دیدن ساختمان‌هایی زیباست.

  1. عدم مطابقت با کاربری:

در روم باستان و ایران باستان از این نما برای مکان‌های عمومی مثل کلیسا، کاخ‌ها و ایستگاه‌های قطار و… استفاده می‌شد. درحالی‌که امروزه در کشور ما برای نمای ساختمان‌های مسکونی به کار می‌رود.

نمای رومی ویلایی

نمای رومی مسکونی

  1. رواج تجمل‌گرایی:

یکی از دلایل اصلی رواج نمای رومی، تمایل مردم به تجمل‌گرایی و تشریفات است. گروهی از مردم بر این باورند که این نما، نمای اشرافی است و نشانگر دارایی آن‌هاست. شاید این ادعا در ابتدا درست به نظر می‌آمد به دلیل اینکه طراحی و اجرای نمای رومی نسبت به دیگر نماها گران‌تر بود اما الآن وضعیت فرق کرده است نمای رومی در کلان‌شهرها، مراکز استان‌ها و حتی در دورافتاده‌ترین روستاها هم با خانه‌های کوچک ساخته می‌شود. پس اگر می‌خواهید ساختمان معرف شخصیت شما و فرهنگ شما و دارایی شما باشد ما پیشنهاد می‌کنیم که نمایی با هویت را برای خانه‌تان انتخاب کنید.

مزایای نمای رومی:

ساختمان با نمای رومی می‌تواند از جلوه‌های بصری شب در شهر باشد. دلیل آن‌هم امکان نورپردازی این نوع نما است.

آرین کاوش برای ارایه مشاوره، آماده ی همکاری است کافیست همین الان با ما تماس بگیرید. تیم حرفه ای آرین کاوش طراحی و اجرای نمای ساختمان را در سبک انتخابی شما به عهده میگیرد. صفر تا صد نما را به ما بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *