قرارداد طراحی نما و فوت و فن مفاد مهم آن| آپدیت مرداد ماه 98

تعمیر و نگهداری نمای ساختمان
نگهداری نمای ساختمان ، راز جاودانگی ساختمان های معروف
2018/09/05
طراحی معماری ویلا
5 قدم برای رسیدن به طراحی معماری منحصر بفرد
2018/09/15
Show all
قرارداد طراحی نما ی ساختمان

قرارداد طراحی نما

موضوع طراحی نما را در چندین مقاله به‌صورت کامل بررسی کردیم. موضوعی که امروز قصد بررسی آن راداریم قرارداد طراحی نما است. پیش از عقد قرارداد طراحی نما باید چند مسئله را با ظرافت بررسی کنیم.
چرا که قرارداد ها را باید جدی گرفت.
در این تحقیق، با :

 • مفاد مهم قرارداد طراحی نما
 • نمونه قرارداد طراحی نمای ساختمان
 • قرارداد طراحی معماری

با خواندن این مقاله از خطاهای احتمالی تا 90 درصد کاهش میابد. با ما تا پایان همراه باشید.

مفاد مهم در قرارداد طراحی نما و ضرورت عقد قرارداد

گام اول:

شناسایی شرکت‌های معماری، ممکن است شما با این شرکت‌ها از طریق دوستان و آشنایان در ارتباط قرار گیرید. البته امروزه دسترسی به اینترنت موجب شده است که بتوانید با شرکت‌های معتبر که آثار منحصربه‌فرد دارند مواجه شوید و می‌توانید طراحی نما را به آن‌ها بسپارید. برای مثال در نظر بگیرید که هم‌اکنون با آرین کاوش تماس بگیرید گروه طراحی نما از شما می‌خواهد که نقشه‌های معماری را ارسال کنید. ارسال نقشه‌های معماری الزامی است زیرا طراحی نما باید منطبق بر نقشه‌های معماری باشد.

گام دوم:

ازجمله مواردی که باید به‌دقت بررسی کنید هزینه طراحی نما است. نکته قابل‌توجه اینکه، بالابودن قیمت یک شرکت نشان از کیفیت بالا نیست و پایین بودن قیمت شرکتی دیگر دلیل بر بی‌کیفیت بودن آن نیست. پس دقت در انتخاب شرکت با هزینه مناسب امری مهم و تأثیرگذار است که پروژه شمارا تحت شعاع قرار می‌دهد.

پیشنهاد ما این است که طراحی و اجرای نمای ساختمان را به یک شرکت ثابت بسپارید. در این صورت کیفیت و دقت در اجرای نما به‌صورت چشم‌گیری افزایش می‌یابد. بهتر است قرارداد طراحی نما و اجرای آن را همزمان ثبت کنید.

گام سوم:

موارد مهم قرارداد طراحی نما

بررسی نمونه‌های طراحی‌شده و اجرای شده شرکت موردنظر، عامل خوبی برای اطمینان خاطر شما از روند انجام پروژه است. بازید از پروژه اجراشده بهترین امکان سنجش را فراهم می‌کند. البته که نوسان کیفیت اجرایی به عوامل مثل نظر و سلیقه کارفرما نیز وابسته است، اما درمجموع پروژه انجام‌شده به‌عنوان معرف شرکت ایفای نقش می‌کند.

برای دیدن تصاویر پروژه‌ها می‌توانید به بخش پروژه‌ها مراجعه کنید.

پس‌ازاین مراحل شما به اشراف رسیده‌اید که شرکت معماری متناسب با پروژه شما کدام است. حال قصد داریم به بیان ضرورت قرارداد طراحی نما بپردازیم:

ضرورت عقد قرارداد:

امروزه ضرورت عقد قرارداد بر کسی پوشیده نیست. داشتن نیم‌نگاهی به پرونده‌های قضایی کشور، منجر به درک ضرورت تنظیم قرارداد می‌شود. آمار بالای پرونده‌های قضایی کشور به دلیل فقدان قرارداد و یا تنظیم غیرتخصصی و غیر صحیح قرارداد بین طرفین است. در معماری و ساختمان‌سازی نیز باید تنظیم قرارداد توسط متخصصین انجام شود. قرارداد طراحی نما نیز از این مقوله مستثنا نیست.

مزایای قرارداد طراحی نما :

نمونه قرارداد طراحی نما

 • بالا رفتن کیفیت و بازدهی کار
 • تحویل و انجام به‌موقع کار
 • مشخص شدن حدود وظایف و تعهدات طرفین
 • حفظ روابط دوستانه و کاری
 • پیشگیری از دعوا و اختلاف‌نظر
 • کاهش هزینه تمام‌شده
 • کاهش زمان اتمام پروژه

دغدغه اصلی مفاد ذکرشده در قرارداد است که همیشه دغدغه صاحبان ملک است:

بیان و توضیح شفاف موارد زیر در قرارداد طراحی نما ضروری است:

 1. طرفین قرارداد
 2. موضوع قرارداد
 3. محل اجرای طرح
 4. مدت اجرای قرارداد
 5. مبلغ قرارداد
 6. نحوه پرداخت حق‌الزحمه
 7. اصلاح نقشه
 8. تعهدات کارفرما
 9. تعهدات طراح
 10. فسخ قرارداد
 11. داوری و حل اختلاف
 12. شرایط خصوصی

قرارداد طراحی معماری

قرارداد طراحی شامل بندهایی است در آن مشخصات طرفین، موضوع قرارداد و محل پروژه، مدت زمان اجرا و مبلغ قرارداد، همچنین نحوه پرداخت ها، تعهدات هر یک از طرفین قرارداد ( کارفرما و طراح)، موارد مربوط به فسخ قرارداد، نحوه داوری و حل اختلاف ها و موارد مربوط به شرایط خصوصی و موارد خاص باید مشخص شود.
در ادامه هر یک از این بندها به تفصیل بیان می شوند.

1- طرفین قرارداد

در این قسمت باید مشخصات شناسنامه ای و نشانی و تلفن تماس هریک از طرفین به طور کامل قید شود. کارفرما می تواند شخصا جهت بستن قرارداد اقدام نکند و نماینده یا وکیل قانونی خود را همراه با وکلتنامه رسمی به این منظور بفرستد.
چنانچه کارفرما یا طراح شخص حقیقی نبوده و شرکت (حقوقی) باشند، باید مشخصاتی همچون شماره ثبت و کد اقتصادی شرکت نیز درج شود.

2- موضوع قرارداد

در این قسمت نوع خدماتی که طراح به کارفرما ارائه می دهد باید به طور کامل مشخص گردد که عبارتست از ارائه خدمات مطالعه، طراحی، ترسیم و تایید نقشه های معماری پلاک ذکر شده در چهارچوب:
– دستور نقشه صادره توسط شهرداری
– ضوابط و مقررات شهرسازی براساس ضوابط طرح جامع / تفصیلی و طرح هادی آن شهر
– قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آیین نامه های اجرایی آن و مجموعه مقررات ملی ساختمان
– دستورالعمل های فنی مصوب هیئت مدیره سازمان

طراحی خاص در خصوص پروژه هایی است که کارفرما با اختیار خود و بدون هیچ ضرورت فنی یا قانونی، تقاضای طراحی نقشه ای خاص و غیرعمومی و خارج از طراحی های معمول در منطقه اجرای پروژه را بنماید.

طراحی خارج از موضوع عبارت از یکی از دو حالت زیر می باشد:

1. از امور معمول طراحی نبوده .
بنا به تشخیص طراح یا الزام مراجع ذیربط از قبیل شهرداری، شرکت توزیع نیروی برق، امور آب و مراجع قضایی اجرای آن الزامی و اجتناب ناپذیر می باشد .(مانند سازه نگهبان، دیوار حائل، دیوار محوطه، سر در) که طراحی خارج از موضوع الزامی محسوب می شود.
2. کارفرما با اختیار خود و بدون هیچ ضرورت فنی یا قانونی درخواست اجرای آن را دارد ( مانند طراحی حیاط و فضای باز، طراحی خاص فضاهای داخلی، استخر، جکوزی، سونا، آسانسور در مواردی که به موجب مقررات ملی تعبیه آن الزامی نیست، سیستم BMS، سیستم های کشف و اطفای حریق در حد استاندارد های روز) که طراحی خارج از موضوع اختیاری محسوب می شود.
نحوه ارائه مدارک و نتایج کار به کارفرما باید مشخص گردد که معمولا به صورت 2 حلقه CD شامل فایل اتوکد نقشه های معماری و 4 نسخه آلبوم نقشه های معماری می باشد.

مورد دیگری که در این بند تعیین می گردد، مدارک و نقشه هایی است که در رابطه با موضوع طراحی، باید به کارفرما ارائه شود که شامل موارد زیر می باشد:

مدارک و نقشه ها:

 •  پلان موقعیت
 • نقشه توپوگرافی
 •  پلان های زیرزمین ها شامل پلان مبلمان و اندازه گذاری به تفکیک
 •  پلان طبقه همکف شامل پلان مبلمان و اندازه گذاری به تفکیک
 •  پلان طبقه اول شامل پلان مبلمان و اندازه گذاری به تفکیک
 •  پلان تیپ طبقات شامل پلان مبلمان و اندازه گذاری به تفکیک
 •  پلان شیب بندی بام
 •  پلان خرپشته
 •  پلان ستون گذاری
 •  پلان تیرریزی
 •  پلان سقف کاذب هر یک از طبقات
 •  نماهای اصلی
 •  حداقل دو مقطع از ساختمان (عرضی و طولی)
 •  جدول نازک کاری
 •  نقشه جزئیات تفصیلی شامل: پله ها، درب ها، کمدهای چوبی، در پنجره و بزرگنمایی، دیتیل نرده ها، دست اندازها، جانپناه، کفسازی.
 •  پلان معکوس سقف ها در کلیه طبقات

موارد بالا ازجمله مهم‌ترین مفاد قابل‌ذکر در قرارداد طراحی نما هستند.
نمونه قرارداد طراحی معماری و نمونه قرارداد طراحی نمای ساختمان را با هم بررسی کریم و مفاد مهم را عنوان کردیم.
با توجه به اینکه مهم ترین و ارزشمندترین دارایی شما ملکتان می باشد و مطئنا قصد دارید بهترین بهره برداری را از آن داشته باشید به شما اطمینان خاطر می دهیم تا در هر مرحله و بدون کوچکترین نگرانی و در هر ساعت از شبانه روز ، جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید موفق و پیروز باشید.

جهت دریافت وقت مشاوره حضوری و معرفی سازنده می توانید با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان ما بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *