xe88 5 دلیل اصلی مقاوم‌سازی ساختمان های فرسوده – آرین کاوش
نمای ویلای کلاسیک
شرکت مهندسی آرین کاوش مجری خاص ترین ویلای کلاسیک
2018/11/21
تاثیر شگفت نورپردازی بر دکوراسیون داخلی بوتیک [زمستان 97]
2018/12/19
Show all
مقاوم‌سازی ساختمانمسکونی

مقاوم‌سازی ساختمان

مقاوم‌سازی چیست؟

گسترش ساخت‌وساز و نیاز به مسکن موجب تصویب مقررات دقیق‌تر شده است. بروز زمین‌لرزه‌ها و زلزله‌های متعدد در مناطق مختلف کشور، حساسیت موضوع مقاوم‌سازی ساختمان را برای مجریان و مسئولان چند برابر کرده است.

مقاوم‌سازی سازه یا ساختمان منحصر به ساختمان‌های قدیمی نیست، موارد بسیاری دیده‌شده است که ساختمان‌های نوساز نیاز به مقاوم‌سازی داشته باشند، گاهی لزوم مقاوم‌سازی یا بهسازی حتی قبل از بهره‌برداری به چشم می‌خورد. دلایل متنوعی ضرورت نیاز به مقاوم‌سازی را مشخص می‌کنند که قبل از شروع مقاوم‌سازی باید دلایل آن بررسی شود تا نتیجه مطلوب دریافت شود.

تعیین دلایل مقاوم بر انتخاب روش مقاوم‌سازی و بهسازی تأثیرگذار است. با ما همراه باشید تا دلایل نیاز به مقاوم‌سازی ساختمان را باهم بررسی کنیم، البته ممکن است موارد استثنا هم دیده شو که جز دسته‌بندی ما نباشند که در این صورت می‌توانید با مشاورین آرین کاوش تماس بگیرید که آماده ارائه مشاوره هستند.

نیاز به مقاوم‌سازی ساختمان به جهت خطاهای انسانی و اشتباهات مهندسی

مقاوم‌سازی ساختمان فلزی

مقاوم‌سازی ساختمان سازه فلزی

نیاز به مقاوم‌سازی به جهت خطاهای طراحی:

عوامل مختلفی باعث بروز چنین ضرورتی می‌شوند که گاهی به‌صورت ناخواسته و یا عدم دقت و نظارت کافی رخ می‌دهند. مواردی مانند حذف یک‌بند آیین‌نامه، تصور اشتباه راجع به شرایط ساختمان (مثل میزان نشست زمین) و …موجب ضعف سازه‌ای ساختمان می‌شوند.

نشانه‌های نیاز به مقاوم‌سازی ساختمان:

احتمالاً برای شما هم آماده است که در ساختمانی که هنوز حتی بارهای مرده آن به‌صورت کامل وارد نشده، ترک‌هایی در تیر و دال‌های سقفی دیده باشید و یا در ساختمان احساس خیز حس کنید. آزمایش‌های مربوط به مقاومت بتن را هم بررسی می‌کنید، اما خواهید دید که نتایج مطابق استانداردها هستند. پس مشکل از کجا است؟

عدم تطابق مشخصات مصالح فرض شده و مصالح استفاده‌شده:

مقاوم‌سازی ساختمان قدیمی

مقاوم‌سازی ساختمان فرسوده

تفاوت میان مشخصات مصالح فرض شده وزن سالم استفاده‌شده بسیار مرسوم است.  این تفاوت شامل هر دو نوع سازه‌ی بتنی و فولادی می‌شود. اگر قطعات سازه‌های فولادی در کارگاه تولید شوند و با دقت و کنترل بالا نصب شوند اصولاً میزان خطای بین مشخصات مصالح فرض شده و به‌کاررفته کاهش می‌یابد. پایین بودن اختلاف مشخصات مصالح برای سازه فولادی به دلیل همگن بودن آن است.  این در صورتی است که بتن به دلیل چند عنصری بودن در مراحل مختلف مانند اختلاط، حمل، بتن‌ریزی و نگهداری دچار تغییراتی می‌شود که مخلوط جدید مشخصات مکانیکی متفاوتی خواهد داشت. البته آیین‌نامه‌های ملی و بین‌المللی سعی در کاهش این خطاها داشته‌اند اما این تغییرات حذف نشده‌اند. درنهایت مقاومت فشاری بتن کمتر از مقدار فرض شده در محاسبات خواهد بود که این نشان‌دهنده پایین بودن مقاومت بتن است. حال برای ایمن‌سازی ساختمان دو راه وجود دارد یا تخریب یا مقاوم‌سازی ساختمان باید انجام شود.

مقاوم‌سازی ساختمان به دلیل خوردگی مصالح:

مصالح فولادی عکس از سازه اصلی تمامی ساختمان‌ها هستند.  گاهی مصالح فولادی به‌صورت مقاطع فولادی و یا مدفون در بتن و یا مصالح بنایی ظهور پیدا می‌کنند. اگرچه سالانه بودجه زیادی برای حفاظت از این سازه‌ها اختصاص داده می‌شود اما خوردگی مصالح به صفر نمی‌رسد و برای جبران آن نیاز به مقاوم‌سازی دیده می‌شود.

آرین کاوش آماده طراحی و اجرای سازه، مقاوم سازی ساختمان های شماست. همین الان تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *