۰ تا ۱۰۰ نما کامپوزیت آلومینیومی، نما مدرن

نمای ساختمان
گام به گام از طراحی نمای ساختمان تا اجرا
۱۳۹۶/۱۱/۲۸
هزینه بازسازی نما
سه مرحله اصلی بازسازی نما چیست؟
۱۳۹۶/۱۲/۰۵
Show all
نما کامپوزیت آلومینیومی

نما کامپوزیت آلومینیومی

۰ تا ۱۰۰ نما کامپوزیت آلومینیومی ، نما مدرن

با حرکت دنیای ساخت‌وساز به سمت عصر مدرن، تولید مصالح ساختمانی نیز دستخوش تغییر قرارگرفته تا پاسخگوی نیاز طراحان و مجریان باشد. ساخت سازه‌های بلند و صنعتی نیازمند مصالح جدید است. به همین جهت روزانه شاهد گسترش نمای کامپوزیت در سطح شهر هستیم که پوشش خارجی آن ورق‌های کامپوزیت آلومینیومی هست. دلیل استقبال و کاربرد فراوان این متریال عدم وجود هرگونه محدودیت درزمینهٔ طراحی و اجرا است. ورق‌های بزرگ یا کوچک آلومینیومی در ابعادی که شما سفارش می‌دهید به ضخامت اکثراً ۴ میلی‌متر متشکل از دولایه ورق آلومینیوم و هسته داخلی آن‌ها از پلی‌اتیلن و یا مواد معدنی ضد حریق و پوشش رویه از جنس رزین که ورق را در برابر تابش و بارش اسیدی مقاوم ساخته تشکیل‌شده است.

نما کامپوزیت آلومینیومی

نما کامپوزیت آلومینیومی

کاربرد:

این نوع طراحی نما بیشتر برای ساختمان‌های صنعتی، اداری، تجاری، پالایشگاه، فرودگاه و پمپ بنزین استفاده می‌شود.

مزیت‌های نمای کامپوزیت:

نمای کامپوزیت به دلیل ویژگی‌های ورق‌های  کامپوزیت آلومینیومی در مقایسه با دیگر انواع نما اولویت دارد که در ادامه به بررسی ویژگی‌های ورق‌های کامپوزیت آلومینیومی می‌پردازیم.

 • سبک بودن مصالح:

کم بودن وزن ورق‌های کامپوزیت آلومینیومی نسبت به وزن دیگر مصالح باعث کاهش وزن مرده ساختمان می‌شود که در صورت نصب صحیح ورق‌های آلومینیومی می‌توان از این ویژگی در جهت رعایت کردن قوانین مصوب نظام‌مهندسی و ساخت‌وساز استفاده کرد چراکه نمای سبک‌تر گامی مناسب برای کاهش صدمات  حاصل از زلزله خواهد بود.

 • انعطاف‌پذیری:

یکی از مهم‌ترین علل رواج نمای کامپوزیت شکل‌پذیر بودن مصالح آن هست به صورتی که تا ۱۳۵ درجه قابلیت تا شدن دارد و می‌توان با آن برگه‌های مختلف ساختمانی، انحناهای موجود در ساختمان را پوشش داد.

نما کامپوریت آلومینیومی

نما کامپوریت آلومینیومی

 • رنگ:

تنوع بالای رنگی ورق‌های کامپوزیت آلومینیومی دست طراحان و کارفرمایان را در انتخاب رنگ کاملاً باز گذاشته است.

حتما بخوانید:  طراحی و اجرای منزل بر اساس سلیقه شخصی شما

برخی از مزایای نمای کامپوزیت به دلیل مراحل نصب آن هست که در ادامه به‌تفصیل به آن‌ها می‌پردازیم.

 • عایق صوتی:

ازآنجاکه ورق‌های کامپوزیت آلومینیومی بر روی  یک‌لایه زیر ساز (آهنی یا چکمه‌ای) نصب می‌شوند، یک‌لایه هوا بین بدنه اصلی ساختمان و نما قرار می‌گیرد که همین مسئله باعث می‌شود ساختمان با هزینه کمی عایق صوتی شود.

 • سرعت اجرا:

در پروژه‌های که زمان به اتمام رسیدن کار اهمیت زیادی دارد توصیه می‌شود از نمای کامپوزیت آلومینیومی استفاده شود چراکه سرعت اجرای این نما بسیار بیشتر از نماهای دیگر هست جالب است بدانید که دلیل این سرعت به خاطر قطعات از پیش‌ساخته است فقط نیاز به نصب در محل اجرا دارند.

 • امکان تعویض و بازسازی نما:

به دلیل نوع مراحل اجرای نمای کامپوزیت این امکان فراهم‌شده است که پس از گذر زمان در صورت بروز مشکلی در ظاهر نما و یا اعمال تغییراتی در بدنه، ورق‌های آلومینیومی از نما خارج‌شده و با ورق‌های جدیدی جایگزین شوند.

برخی از مزایای دیگر نمای کامپوزیت ویژگی‌های ساختاری ورق‌های آلومینیومی برمی‌گردد عبارت‌اند از: مقاومت در برابر حریق به دلیل فلزی بودن جنس مصالح به‌کاررفته و مقاومت در برابر تابش‌های شدید و بارش‌های اسیدی به دلیل پوشش رویه آن از جنس رزین PVDF.

ساختار ورق کامپوزیت آلومینیومی

ساختار ورق کامپوزیت آلومینیومی

معایب:

ورق‌های کامپوزیت آلومینیومی همانند دیگر مسئله معایب مختص به خودشان رادارند.  هرچند که با در نظر گرفتن یک سری اقدامات می‌توان میزان معایب را به حداقل کاهش داد. ازجمله معایب نمای کامپوزیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم مقاومت در برابر ضربه:

هنگام حمل و نگهداری  برخورد هرگونه وسیله به ورق‌های کامپوزیت آلومینیومی جلوگیری کرد. بهتر است در زمان انبار ورق‌ها به‌صورت کتابی  و از جهت طول  بر روی زمین قرار گیرد.

 • حساسیت در اجرا:

اجرای نمای کامپوزیت نیازمند گروه حرفه‌ای اجرایی است چراکه نصب ورق‌های کامپوزیت مهم‌ترین اصل در نمای کامپوزیت است. از حساسیت و دقت در اجرا تا مرحله درزگیری  پیش می‌رود اهمیت این مسئله مشخص می‌رود که اگر به‌درستی انجام نشود باعث نم کشیدن بدنه اصلی ساختمان در اثر بارش می‌شود.

نما کامپوریت آلومینیومی

نما کامپوریت آلومینیومی

 • عدم سازگاری با بافت شهری:

بهتر است از اجرای این نما در شهرهای قدیمی مانند دزفول، یزد و … که دارای سبک معماری خاص خودشان هستند پرهیز شود چراکه در صورت بهره‌گیری از این نما،  منظر شهری  دستخوش تغییر قرارگرفته و با سبک اصیل معماری شهر در تناقض قرار می‌گیرد و ارزش معماری و هویتی آن را زیر سؤال می‌برد.

 • عدم مطابقت با همه اقلیم‌ها:

نمای کامپوزیت برای اقلیم‌های بسیار سرد و بسیار گرم توصیه نمی‌شود. همان‌طور که میدانید به دلیل فلزی بودن  جنس ورق‌ها، واکنش آن‌ها در برابر حرارت و برودت به‌صورت معکوس هست.  یعنی یک ساختمان با نمای کامپوزیت در منطقه گرم، از ساختمانی مشابه در همان منطقه با نمایی دیگر گرم‌تر است و یک ساختمان  با نمای کامپوزیت در منطقه سرد از ساختمانی مشابه در همان منطقه  سردتر است.

حتما بخوانید:  بهترین ایده نما مجتمع های مسکونی تهران

نحوه اجرا نما کامپوزیت:

اجرای نما کامپوزیت به دو صورت زیر انجام می‌شود که هرکدام  مزایا و معایب خاص خودشان رادارند که در ادامه سعی داریم هرکدام از مزایا و معایب آن بررسی کنیم.

 1. اجرای نمای کامپوزیت با سیستم فیکس (fixing)

در این سیستم  پس از برش و شیار، ورق‌های کامپوزیت آلومینیومی به‌صورت ثابت، با پیچ یا پرچ‌بر روی زیرسازی آلومینیومی یا آهنی متصل شده که سرعت نصب آن بسیار چشمگیر است. جهت ایجاد نمایی زیباتر و ضد آب شدن نما، فاصله درزهای بین ورق‌ها را  با تسمه‌ای از جنس ورق یا چسب‌های پلی اورتان یا چسب و لاستیک سیلیکونی پر می‌کنند.

 • مزایا سیستم فیکس :

-سرعت نصب بالاتر

-قیمت تمام‌شده اجرا کمتر

-روش نصب و مونتاژ ساده‌تر

 • معایب سیستم فیکس:

-طول عمر پایین چسب‌های آب‌بندی و درنتیجه دوام پایین‌تر کل نما کامپوزیت

-یکسان نبودن میزان انبساط زیر ساز آهنی و ورق‌های کامپوزیت آلومینیومی موجب یکسان بودن واکنش نما در برابر تنش‌های ساختمانی و درنتیجه کاهش استحکام نما و بروز تغییراتی در ظاهر آن

سیستم فیکس نما کامپوزیت آلومینیومی

سیستم فیکس نما کامپوزیت آلومینیومی

 1. اجرای نمای کامپوزیت با سیستم ریلی (hanging)

ورق‌ها به‌وسیله‌ی شیارهای چکمه‌ای تعبیه‌شده، به‌صورت ریلی روی پروفیل‌های مخصوص آلومینیومی نصب می‌شوند. پس از اجرای کمربندی‌های آهنی زیرسازی، برای حذف خطاهای احتمالی سازه، نبشی‌های آهنی با شیارهای لوبیایی روی کمربندی‌ها مطابق با آکس بندی ارائه‌شده در نقشه‌های اجرایی، نصب می‌شوند. در مرحله بعد، ریل‌های آلومینیومی با مقطع مشخص در آکس نبشی‌های آهنی به‌وسیله براکت های آلومینیومی با دو سوراخ لوبیایی به زیرسازی متصل می‌شوند. در این روش جهت جلوگیری از خوردگی بین آهن و آلومینیوم، از لاستیک‌های دی الکتریکال PVC بین براکت آلومینیومی و نبشی آهنی استفاده می‌گردد. نهایتاً ورق‌های آلومینیوم کامپوزیت به‌وسیله اتصالاتی آلومینیومی U شکل (موسوم به بچه ناودانی) که در داخل لامل های آلومینیومی قرار می‌گیرند، بر روی لامل ها نصب می‌گردند.

حتما بخوانید:  مراحل 9 گانه تخریب و نوسازی مسکن

مزایای سیستم هنگ:

-ضد آب شدن نما، به دلیل مکانیکی انجام شدن آب‌بندی یا درزگیری نما بدون نیاز به چسب یا نوار پلاستیکی

– کاهش واکنش نما نسب به تنش‌های ساختمانی به دلیل یکسان بودن میزان انبساط پوشش خارجی و زیرسازی آن (هر دو آلومینیومی هستند) و درنتیجه بالا رفتن استحکام نما

-مقاومت بیشتر در برابر لرزه‌های زمین و باد شدید در مقایسه با سیستم فیکس

سیستم هنگ نما کامپوزیت آلومینیومی

سیستم هنگ نما کامپوزیت آلومینیومیبه‌صورت کلی، سیستم هنگینگ به سیستم فیکس برای داشتن نمای کامپوزیت آلومینیومی بادوام بالاتر، اولویت دارد.

برای دریافت مشاوره، طراحی و اجرای نمای کامپوزیت آلومینیومی با گروه آرین کاوش در ارتباط باشید.

 

1 دیدگاه

 1. شاپرک گفت:

  مرسی از مطالب مفیدتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.