گام به گام از طراحی نمای ساختمان تا اجرا

نمونه پروانه ساختمانی
چه اطلاعاتی در نمونه پروانه ساختمانی قرار دارد؟
۱۳۹۶/۱۰/۱۲
نما کامپوزیت آلومینیومی
۰ تا ۱۰۰ نما کامپوزیت آلومینیومی، نما مدرن
۱۳۹۶/۱۲/۰۱
Show all
نمای ساختمان

طراحی نمای ساختمان

گام‌به‌گام از طراحی نمای ساختمانی تا اجرا

نمای ساختمان اولین چیزی است که با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند. طراحی نمای ساختمان با در نظر گرفتن بایدها و نبایدها افراد بیشتری را به خود جذب می‌کند.آرین کاوش بر این باور است که نمای ساختمان می‌تواند معرف ساختمان باشد.به‌بیان‌دیگر ظاهر خارجی ساختمان بر نوع ساخت و استفاده بهینه از متریال‌های مناسب و توجه کارفرما به کیفیت بنا دلالت دارد. بر همین اساس برای شاخص کردن ساختمان خود و همچنین افزایش بهره‌وری به یک طراح خلاق برای ساختمان خود نیازمندید. گروه طراحی آرین کاوش از مرحله طراحی تا اجرا برای داشتن نمایی مناسب همراه شما خواهد بود.

نمای ساختمان معاصر (بتنی)

سؤالی که ممکن است ذهن شما را درگیر کرده باشد این است که تعریف نمای مناسب چیست؟

در این متن سعی شده است که نیم‌نگاهی به جنبه‌های مختلف نمای ساختمان جهت آشنایی بااهمیت آن داشته باشیم. نمای ساختمان یک جز تأثیرگذار و تأثیرپذیر بر کیفیت ساختمان است، درواقع طراحی نما یک‌روند وابسته به ساختمان است. نمای ساختمان باید نشانگر کاربری آن باشد برای مثال یک ساختمان مسکونی و یک ساختمان اداری باید از طریق نما، قابل‌تمییز باشند. در ادامه به بیان برخی از این عوامل تأثیرگذار و تأثیرپذیر می‌پردازیم.

 • اقلیم و بافت:

  طراحی نمای ساختمان آجری

  نمای آجری

  نمایی که آرین کاوش برای شهر تهران در نظر می‌گیرد متفاوت از نمایی است که در شهر دیگری مثل آمل در نظر می‌گیرد. این مثال روشن گر آن است که هر نوع نمای ساختمان، سازگار با نوع خاصی از اقلیم است.

 • منظر شهری:

  حساسیت طراحی نما از مرز ساختمان هم فراتر می‌رود. واضح است که ساختمان‌های مختلف، باهم نمای شهری را تشکیل می‌دهند پس برای داشتن منظر شهری چشم‌نواز و البته موزون و منحصربه‌فرد باید دقت بیشتری ر طراحی نما به خرج داد و از طراحان زبده همچون گروه طراحی آرین کاوش درخواست همکاری کرد.

 • سلیقه کارفرما:

  همان‌طور که میدانید نظر کارفرما تأثیرگذار بر طراحی خواهد بود، به همین منظور گروه آرین کاوش می‌کوشد تا با آگاهی بخشی، شمارا در انتخاب سبکی مناسب و نوآورانه در بکار گیری مصالح ساختمانی در جهت هویت بخشی ساختمان یاری کند.

 • هزینه اجرا:

  نکته‌ای که آرین کاوش در طراحی نمای ساختمان مدنظر قرار می‌دهد مقرون‌به‌صرفه بودن اجرای نمای ساختمان است. هرچند که کیفیت نمای ساختمان را برای بهینه‌سازی هزینه‌ها زیر پا نمی‌گذارد.

انواع سبک‌های طراحی نمای ساختمان:

طراحی نمای ساختمان حداقلی

نمای مینیمال

نمای ساختمان‌ها بر اساس معیارهای مختلف دسته‌بندی می‌شوند. یک دسته‌بندی بر اساس سبک طراحی و دسته‌بندی دیگر بر اساس نوع مصالح به کار رفته می‌باشد.

 1. سبک‌های طراحی

  از انواع سبک‌ها می‌توان به سبک‌های مدرن، پارامتریک، مینیمال، معاصر (پهلوی)، های تک، کلاسیک، دیکانستراکشن اشاره کرد که در دیگر مقاله‌ها به‌تفصیل به بررسی ویژگی‌ها و معایب و مزایای هرکدام می‌پردازیم.

 2. انواع مصالح

مصالح رایج در اجرای نما عبارت‌اند از: آجر، سنگ، شیشه، بتن، چوب، کامپوزیت و … نقاط قوت و ضعف هرکدام را در دیگر مقاله‌ها بررسی می‌کنیم.

گروه آرین کاوش، شما را تا مرحله اجرا همراهی خواهد کرد چراکه محدودیت‌ها و ضوابط شهرداری و سازمان‌های مربوطه طرح ارائه‌شده را دستخوش تغییر قرار خواهد داد. از طرف دیگر موانع اجرا یا عدم کارایی مجریان طرح موردنظر را به چالش می‌کشد. خروج از این شرایط با نقشه‌های فاز ۲ اجرایی که توسط گروه آرین کاوش ارائه خواهد شد امکان‌پذیر است.

حتما بخوانید:  چرا مشارکت در ساخت توصیه میشود؟6 ضرورت آن

3 ديدگاه

 1. میثم گفت:

  ممنون بابت توضیحات بسیار مفیدتون

 2. محبوبه میرشاملو گفت:

  سپاس از توضیحات خوب و گزینش بصری عالیتون

 3. فاطمه گفت:

  عالی بود . به امید فراگیر شدن نماهای فوق العاده درایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.