xe88 چرا مشارکت در ساخت توصیه میشود؟6 ضرورت آن – آرین کاوش

چرا مشارکت در ساخت توصیه میشود؟6 ضرورت آن

نما پیچ رول پلاک
اجرای نما بدون داربست ،ایمن ترین روش اجرا
2018/05/07
طراحی نمای ویلا
6 راز موفقیت در طراحی نمای ساختمان ویلایی
2018/05/20
Show all
بهره بری دو طرفه

مشارکت در ساخت، یک سرمایه گذاری هوشمندانه

چرا مشارکت در ساخت توصیه میشود؟

آیا صاحب یک‌خانه کلنگی هستید؟ آیا خانه شما قدیمی شده است و هرروز نیاز به تعمیرات دارد؟ آیا از پرداخت هزینه‌های تأسیساتی و تعمیراتی برای خانه قدیمی‌تان خسته شده‌اید؟ آیا در زمان بارندگی زیاد، نگران ریزش سقف و یا ترک خوردن دیوارها هستید؟ آیا قصد تغییر منزلتان رادارید ولی سرمایه کافی را ندارید؟ و… اگر از افرادی هستید که یکی از سؤال‌های بالا و یا سؤال‌های مشابه آن برای شما صدق می‌کنند، بهترین راه‌حل پیشنهادی مشارکت در ساخت است.

احتمالاً این روزها می‌شنوید که همسایه یا فامیل، ملک شخصی‌شان را کوبیده‌اند و یک ساختمان چندطبقه به‌جای آن ساخته‌اند. تعجبی ندارد آن‌ها بهترین تصمیم را گرفته‌اند. مشارکت در ساخت انتخابی است که آن‌ها برای داشتن مسکنی با رفاه بیشتر، زیباتر و امن‌تر انتخاب کردند. به قولی می‌گویند مشارکت در ساخت یک فعالیت دو سر سود است. به‌عبارت‌دیگر علاوه بر تأمین مسکن مناسب حال خانواده، منفعت مالی نیز به همراه دارد.

اگر علامت سؤالی راجع به چگونگی انجام مشارکت در ساخت در ذهنتان شکل‌گرفته است با ما همراه باشید تا در این مقاله به بررسی ابعاد مختلف این فعالیت بپردازیم.

بهره بری دو طرفه

مشارکت در ساخت، یک سرمایه گذاری هوشمندانه

مشارکت در ساخت چیست؟

همان‌طور که از اسم فعالیت مشخصات یک توافق دوطرفه است که طرفین با خود آورده‌ای دارند و به نسبت آنچه به میان می‌گذارند در سود شریک می‌شوند. به‌بیان‌دیگر یکی از طرفین صاحب‌ملک کلنگی یا قدیمی است که سرمایه کافی برای ساخت را ندارد و طرف دیگر، سازنده متخصص و فنی است که علاوه بر تجربه و توانایی‌های ساخت با خود سرمایه‌ای را به همراه دارد. این فعالیت به‌صورت قانونی و با عقد قرارداد صورت می‌گیرد.

در عقد قرارداد با سازنده باید نکاتی را در نظر گرفت که به تعدادی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  1. برای جلوگیری از اختلافات احتمالی از عقد قرارداد به‌صورت مستقیم با سازنده خودداری کنید. چون سازنده‌ها در این کار تجربه‌دارند قرارداد را به‌نوعی تنظیم می‌کنند که کمترین زر را بر دوش کشند و کمترین مسئولیت را داشته باشند.
  2. قبل از عقد قرارداد حتماً از یک کارشناس مشارکت در ساخت که در این زمینه تجربه دارد برای مشورت بهره‌مند شوید؛ زیرا تعیین شرایط قرارداد از تخصص و توان مالکین خارج است و این باعث می‌شود که ضرر مالی متحمل شوند.
  3. توجه داشته باشید که تمام هزینه‌های محاسبات مهندسی، هزینه‌های شهرداری مربوط به صدور پروانه، نقشه‌کشی و هزینه‌های تراکمبر عهده سازنده است.
  4. نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که حتماً از توانمالی و فنی سازنده اطمینان حاصل فرمایید که در حین انجام پروژه با بحران کمبود تخصص و یا کمبود بودجه نشوید.

ضرورت انجام مشارکت در ساخت:

مشارکت در ساخت همانند دیگر مسائل مربوط به ساختمان علت و معلول‌هایی دارد که ما سعی داریم به مهم‌ترین آن‌ها اشاره‌کنیم.

  1. مستحکم سازی بنا:

اولین و مهم‌ترین ضرورت انجام مشارکت، بازسازی بافت فرسوده شهری است. معمولاً خانه‌های کلنگی که عمر بالای  ۲۵ سال دارند در برابر نیروهای زلزله مقاومت خوبی ندارند و احتمال خطر برای آن‌ها بیشتر است. همان‌طور که میدانید که ایران بر روی کمربند زلزله قرارگرفته پس اصلی‌ترین کار سازنده‌ها حفظ ایمنی ساختمان است که باعث می‌شود ساکنان در ساختمان احساس امنیت جانی داشته باشند.

حفظ ایمنی ساختمان

مستحکم سازی بنا دلیل اصلی مشارکت در ساخت

  1. زیبایی خانه:

انسان زیباست و به دنبال زیبایی می‌گردد به همین دلیل دوست دارد در خانه‌ای زیبا زندگی کنند و زیبایی ساختمانش چشم‌نواز باشد.

  1. رشد سرمایه و ارزش ملک:

صاحبان ملک کلنگی که قصد تغییر ساختمان دارند به‌ناچار مجبور هستند که ساختمانش آن را فقط به قیمت زمین خام بفروشند زیرا بنا ارزش ندارد. از طرف دیگر برای خرید مسکن جدید باید قیمت زمین و قیمت ساختمان را باهم پرداخت کنند و این یعنی ضرر دوطرفه؛ اما اگر صاحب‌ملک با سازنده‌ای مناسب مشارکت در ساخت انجام دهد می‌تواند به‌جای یک واحد از چند واحد بهره‌مند شود.

یک زمین به جای چند واحد اپراتمان

مشارکت در ساخت ،حفظ و تولید سرمایه

  1. استفاده از امکانات و فنّاوری روز

  2. کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری ساختمان و مصرف انرژی

  3. تبدیل سرمایه به نقدینگی

پیشنهاد آرین کاوش به صاحبان ملک‌های کلنگی و قدیمی مشارکت در ساخت است. برای دریافت مشاوره و راهنمایی در راستای عقد قرارداد مشارکت در ساخت با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *