xe88 همه ی آنچه باید برای طراحی نما بدانید – آرین کاوش

همه ی آنچه باید برای طراحی نما بدانید

تخریب و نوسازی مسکن
مراحل 9 گانه تخریب و نوسازی مسکن
2018/07/07
طراحی ساختمان مدرن
آیا طراحی ساختمان چیزی فراتر از یک چهاردیواری است؟
2018/07/11
Show all
طراحی نما مدرن

طراحی نما

همه ی آنچه باید برای طراحی نما بدانید

نمای ساختمان به عنوان اولین معرف ساختمان نقش بسزایی در جذب مخاطب دارد. نمای ساختمان علاوه بر ایفای نقش به عنوان محافظ فضاهای داخلی در برابر عوامل بیرونی، جلوه بصری ساختمان را نیز تامین می‌کند. برای دستیابی به این هدف باید اصول طراحی نما با دقت و ظرافت معمارانه رعایت شود. طراحی نما باید به گونه ای باشد که جایگاه ساختمان را در سطح شهر مشخص کند. نمای ساختمان به عنوان پوشش خارجی ساختمان از کیفیت طراحی و اجرای ساختمان خبر میدهد.

در این مقاله قصد داریم به بیان اصول طراحی نما بپردازیم:

ضرورت طراحی نما:

ضرورت توجه به نما بر همگان آشکار است به صورتی که سازندگان و مهندسین مرتبط می‌دانند که باید نقشه نمای ساختمان را همراه با نقشه های دیگر برای دریافت تاییدیه به شهرداری ارائه دهند. نمای ساختمان  باید بر اساس قوانین شهرداری و قابل اجرا باشد.

همسایگی:

نمای ساختمان باید در عین منحصر به فرد بودن هماهنگ با ساختمان های مجاور و محله باشد.

سبک نما:

سبک های مختلفی برای طراحی نما وجود دارد که با توجه به سلیقه کارفرما، اقلیم و همسایه گی ها انتخاب می شود. سبک معماری ریشه در فرهنگ ساکنین دارد.از انواع مرسوم  به سبک مدرن، کلاسیک، رومی و… اشاره کرد.

طراحی نما ویلایی

طراحی نما مدرن

مصالح:

مصالح ساختمانی نما، عمدتاً بر اساس سبک انتخابی مورد استفاده قرار می گیرند. برای سبک رومی از سنگهای گرانیت استفاده می شود. در سبک مدرن امکان تلفیق مصالح مختلف وجود دارد که خود باعث زیبایی نمای ساختمان شما خواهد شد. البته باید توجه داشت که تنوع مصالح از سه نوع بیشتر نشود زیرا سادگی و خوانایی نما را از بین میبرد. در سبک مدرن میتوان به ترکیب سنگ و آجر، آجر و چوب ترموود و کامپوزیت اشاره کرد.

تنوع رنگ:

تنوع رنگی مصالح انتخاب شده، خود می‌تواند باعث شاخص شدن نمای ساختمان شما باشد. اما باز هم نباید در تنوع رنگ مساله افراط کرد.

سادگی و خوانایی:

طراحی نما اید در راستای معرفی ساختمان باشد،همانطوره می دانید هر چه ساده تر خوانایی نما بیشتر است. نکته قابل توجه اینکه برای ساختمانهای بسیار بلند باید سعی شود از تعدد مصالح جلوگیری کرد.توصیه می شود یک موتیو ثابت در سراسر ساختمان تکرار شود. طراحی نما ساختمان های بلند به صورت تک رنگ از جمله مواردی است که در خوانایی و زیبایی بسیار موثر است.

طراحی نما تک رنگ

طراحی نما ساختمان های بلند

نورپردازی:

معماران حرفه ای به اهمیت نمای ساختمان در شهر آگاه هستند. منظر شهری تنها مختص به روز نیست به همین دلیل نورپردازی نما از جمله مواردی است که باید به آن توجه شود.در طراحی نما باید نورپردازی آن را هم در نظر گرفت به صورتی که نورپردازی موجب تاکید بر نقاط قوت نمای ساختمان شود.

تیم حرفه ای آرین کاوش آماده طراحی نمای ساختمان، ارائه نقشه های فاز2 و اجرای نمای ساختمان است. با ما در تماس باشید تا با دریافت مشاوره رایگان بهترین تصمیمات را بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *