طراحی نما ویلایی ، ۷ نمونه برتر جهان

اصول طراحی نمای آپارتمان
۷ نمونه برتر طراحی نمای آپارتمان
۱۳۹۷/۰۱/۱۶
مشهدی میرزا
طراحی نما با آجر ،۵ راز ماندگاری آجر از دیرباز تا امروز
۱۳۹۷/۰۱/۲۱
Show all
دید حداکثری

طراحی نما ویلایی

طراحی نما ویلایی

طراحی نما ویلایی ازجمله مواردی است که باید با حساسیت و دقت فراوان انجام شود. به همین دلیل توصیه می‌شود در هنگام طراحی نما ویلایی از طراحان خبره و معماران خلاق بهره بگیرید. نمای ساختمان، اولین معرفه ساختمان است پس از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. چون نما اولین عاملی است که نظر مخاطب را به خود جلب می‌کند. پس باید تلاش کرد از همه توانایی‌ها در راستای ارائه نمایی زیبا و خلاقانه بهره برد. نما علاوه بر زیبایی که به ساختمان می‌دهد بر قیمت ساختمان نیز تأثیر می‌گذارد.

دید حداکثری

طراحی نما ویلایی

در این مطلب قصد داریم عوامل تأثیرگذار بر طراحی نما ویلایی را بررسی کنیم با ما همراه باشید تا شمارا دررسیدن به‌نما ویلایی برتر راهنمایی کنیم.

  1. محل قرارگیری ویلا یا موقعیت ساختمان:

موقعیت ساخت ویلا از عواملی است که اگر به‌خوبی بررسی شود به‌عنوان فرصت و پتانسیل ویلا سنجیده می‌شود اما اگر با سهل‌انگاری از کنار آن بگذریم یک عامل معضل ساز به‌حساب می‌آید. طراحان حرفه‌ای سعی می‌کنند طراحی نما ویلایی را بر اساس محلی که ویلا در آن قرار می‌گیرد انجام دهند به این صورت که طراحی فرم نما تابع خط آسمان و ناهمواری‌های مجاور ویلا خواهد بود. موقعیت ویلا تا حدی تأثیرگذار است که معماران خلاق در به‌کارگیری مصالح در طراحی نما ویلا به بافت مجاور ویلا دقت کرده و سعی می‌کنند از رنگ‌های همخوان با محیط استفاده کنند.

هماهنگی با محیط مجاور

توجه به محیط در طراحی نما ویلایی

  1. سبک طراحی نما ویلایی:

طراحان و معماران معروف در طراحی‌هایشان از روش خاص و سبک خاصی پیروی می‌کنند به شکلی که اگر شما ساختمان خاصی را ببینید، بدون اطلاع از اینکه طراح آن کیست قادر هستید حدس بزنید که این ساختمان از آثار کدام معمار مشهور است. پس  هر معمار در طراحی‌های از سبکی که می‌پسندد استفاده می‌کند اما نکته مهم این است که نظر کارفرما و صاحب‌ملک نیز تعیین‌کننده است. به همین دلیل در سراسر دنیا وقتی کارفرمای خوش‌سلیقه در کنار معماران حرفه‌ای قرار می‌گیرد، یک اثر ماندگار ایجاد می‌شود. توجه داشته باشید که انتخاب سبک طراحی نما ویلایی یک امر سلیقه‌ای است و هر فرد سلیقه‌ی ویژه‌ی خودش را دارد.

منعطف سازی فضاها

درون گرایی در طراحی نما ویلایی

  1. میزان دید و مساحت بازشوها:

یکی از فرصت‌های خوب در طراحی نما ویلایی، نیاز به استفاده از سطح زیاد بازشوهاست. درواقع در طراحی‌ها به دلیل اینکه ویلاها در دل طبیعت قرار می‌گیرد و ساخت ویلا در آن منطقه باهدف استفاده از منظره است، پس در طراحی نما ویلایی باید در نظر داشت که بیشترین میزان دید را ایجاد کرد. پس صفحات شفاف ویلا به‌صورت چشمگیری افزایش می‌یابد و این کار را می‌توان با طراحی پنجره‌ها انجام داد.

خلاقیت در طراحی نما ویلایی

دید در طراحی نما ویلایی

  1. سادگی و خوانایی:

باید توجه داشت که طراحی نما در حالتی ساده، زیبا و خوانا انجام شود زیرا قرار است محیطی آرام و آرامش‌بخش را برای ساکنین فراهم کند. به همین دلیل توصیه می‌شود حداکثر از دو نمونه مصالح استفاده شود و همین‌طور در دورنگ و از این میزان تجاوز نکند. طراحی نما ویلایی باید به صورتی باشد که فرصت را برای جلوه گری طبیعت فراهم کند.

حتما بخوانید:  5 قدم برای رسیدن به طراحی معماری منحصر بفرد

مساحت طراحی نما بینایی بسیار اندک است زیرا سطح اعظم جداره‌های بیرونی را پنجره‌ها و صفحات شفاف اشغال کرده‌اند. به همین دلیل بیشترین توجه طراحان به طراحی پنجره‌ها جذب می‌شود زیرا در عین زیبایی به هدف طراحی که دید رو به منظره هست نیز جواب می‌دهد.

سبک طراحی نما ویلایی

طراحی نما ویلایی با فرم آزاد

  1. مصالح:

رنگ و بافت مصالح به‌کاررفته در طراحی نما ویلایی باید هماهنگ با محیط و ناهمواری‌ها باشد تا بر هم زننده‌ی دید کلی مخاطب نباشد. از طرف دیگر باید سعی کرد از مصالح بومی استفاده شود تا هم در هزینه‌ها صرفه‌جویی شود و هم متناسب با اقلیم منطقه باشد. در نظر داشته باشید که رنگ مصالح به‌کاررفته می‌تواند به‌گونه‌ای انتخاب شود که تکمیل‌کننده رنگ ناهمواری‌های پیرامونی باشد. اصولاً استفاده از سنگ، آجر، چوب و بتن در طراحی‌ها توصیه می‌شود.

حفظ طبیعت

احترام به طبیعت در طراحی نما ویلایی

  1. دید در شب:

مسئله دیگری که نباید آن را فراموش کرد دید و نمای ویلا در شب است. نورپردازی مناسب و اصولی می‌تواند تأثیر بسزایی در زیباسازی نمای ویلا در شب داشته باشد.

توجه به نما در شب

طراحی نما ویلایی در شب

شما می‌توانید برای دریافت مشاوره درزمینهٔ طراحی و اجرا با آرین کاوش در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.