xe88 بازسازی ساختمان قدیمی یا تخریب، انتخاب شما چیست؟ – آرین کاوش

بازسازی ساختمان قدیمی یا تخریب، انتخاب شما چیست؟

طراحی نمای ساختمان مسکونی همکف
طراحی نمای ساختمان یک طبقه بهمراه 25 نمونه برتر [تابستان 98]
2018/06/07
تعمیر تاسیسات
بازسازی ساختمان اقدامی به صرفه برای تنوع طلبان
2018/06/14
Show all

بازسازی ساختمان قدیمی

بازسازی ساختمان قدیمی یا تخریب، انتخاب شما چیست؟

شما جز کدام دسته از افراد جامعه هستید. آیا تغییرات روز را پیگیری می‌کنید؟ در برابر موج‌های جدید جبهه‌گیری می‌کنید؟ یا حافظ میراث گذشتگان هستید؟ آیا بر این عقیده هستید که باید معماری گذشته را حفظ و به آیندگان منتقل کرد؟آیا شما از آن دسته افرادی هستید که به بازسازی ساختمان قدیمی می پردازید یا تخریب میکنید و ساختمان جدید می سازید؟

بازسازی ساختمان قدیمی:

بازسازی ساختمان قدیمی یکی از مواردی است که ریشه در تاریخ ایران باستان دارد. عمر مفید ساختمان‌ها بر اساس نوع کیفیت اجرا و رعایت اصول فنی مهندسی تعیین می‌شود. پس از سپری شدن عمر مفید، ضرورت بازسازی ساختمان قدیمی برای احیا ساختمان و کاربری آن ضروری است. بازسازی ساختمان از جهات مختلفی انجام می‌شود. به این معنی که بازسازی ساختمان قدیمی ممکن است:

  1. در جهت مستحکم سازی اسکلت ساختمان
  2. بازسازی نما

  3. تعمیر تأسیسات

  4. تغییر کاربری 

  5. تغییر دکوراسیون داخلی انجام شود. هریک از موارد نام‌برده نیازمند انجام اموراتی به‌صورت پیش‌نیاز است تا از هدر رفتن سرمایه و زمان جلوگیری کرد.

در این مقاله قصد داریم تا بابیان مراحل ضروری بازسازی شمارا در انجام پروژه‌های بازسازی راهنمایی کنیم.

بازسازی نما

بازسازی ساختمان قدیمی

بازسازی نما:

نمای ساختمان قدیمی درگذر زمان‌بر اثر عوامل مختلف دچار تغییراتی میشود که بازسازی ساختمان قدیمی ضرورت می‌یابد. جدا شدن مصالح نما از بدنه‌ی ساختمان اصلی‌ترین دلیل لزوم بازسازی نماست؛ زیرا در صورت عدم انجام بازسازی نما خطرات جانی و مالی عابران و صاحبان ملک را تهدید می‌کند. برای توضیح بیشتر باید اشاره‌کنم که احتمال سقوط مصالح جداشده از بدنه‌ی ساختمان  به‌خصوص در سبک نمای رومی و کلاسیک ازجمله مواردی است که به دلیل سهل‌انگاری در اجرا و یا زیاده‌روی در طراحی نما و المان‌ها خطرساز است. این خطر در مواقع زلزله چندین برابر خواهد شد.

اجرای نما بدون داربست یکی از روش‌هایی است که عمر نمای ساختمان را زیاد می‌کند و زمان بازسازی ساختمان را به تعویق می‌اندازد.

بازسازی ساختمان قدیمی نما بدون داربست

بازسازی ساختمان قدیمی

مستحکم سازی ساختمان:

عدم استحکام ساختمان قدیمی در برابر نیروهای جانبی بخصوص زلزله، زنگ هشدار است که وقت بازسازی ساختمان قدیمی رسیده است. نکته‌ی قابل‌ذکر اینکه قبل از شروع به بازسازی باید با مهندسین مشاور و محاسب مشورت کرد تا با در نظر گرفتن معیارهای تأثیرگذار مشخص شود که ساخت ساختمان جدید بهتر است یا بازسازی ساختمان قدیمی؟

نشست زمین، ترک سقف و ترک دیوار به‌عنوان تضعیف‌کننده‌های استحکام بنا هستند که در صورت مشاهده باید به فکر بازسازی ساختمان قدیمی بود.

بازسازی ساختمان مثل دیگر امورات، مراحل مختلفی دارد که طبیعتاً حذف هرکدام از مراحل، عواقبی را در پی دارد. مراحل بازسازی ساختمان قدیمی به شرح زیر است:

  1. دریافت مشاوره از شرکت‌های ساختمانی که درزمینهٔ بازسازی فعال هستند.
  2. تخریب ساختمان یا بخش‌هایی از آن توسط تیم متخصص بازسازی
  3. ایجاد تغییرات و ساخت با توجه به نیاز

آرین کاوش در تمامی مراحل بازسازی در کنار شماست. کافیست با ما تماس بگیرید تا مهندسین مشاور شما را در تصمیم گیری و اجرا راهنمایی کنند.

ما در این مقاله به دو نوع از موارد بازسازی اشاره کردیم.

در مقاله بعد به بررسی تغییر کاربردی و دکوراسیون داخلی می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *