xe88 آیا طراحی ساختمان چیزی فراتر از یک چهاردیواری است؟ – آرین کاوش

آیا طراحی ساختمان چیزی فراتر از یک چهاردیواری است؟

طراحی نما مدرن
همه ی آنچه باید برای طراحی نما بدانید
2018/07/09
تاثیر طراحی دکوراسیون داخلی
طراحی دکوراسیون داخلی نشانگر خلاقیت معمار
2018/07/17
Show all
طراحی ساختمان مدرن

طراحی ساختمان

آیا طراحی ساختمان چیزی فراتر از یک چهاردیواری است؟

بیایید طراحی ساختمان را به عنوان ایجاد سرپناه برای آرامش و زندگی انسان در نظر بگیریم. همه ی افراد جامعه یک سوم از زندگی را مشغول کار، یک سوم را در حال استراحت و یک سوم دیگر زندگی را به انجام امورات متفرق میگذرانند. همه ی یک سوم های زندگی افراد وابسته به مکان است. یک نفر در یک ساختمان اداری، یکی در مدرسه، یکی در ساختمان تجاری، یکی در تعمیرگاه و… مشغول کار هستند. اما همه در انتهای روز به خانه باز می گردند تا به آرامش برسند و برای فردایی روشن آماده شوند. محل کار افراد متناسب با نوع کاربری است. ساختمان مسکونی برای همه افراد نقشی ثابت ایفا می کند. یک خانه باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

جایگاه طراحی ساختمان:

در طراحی ها موارد بسیار مختلفی دخیل هستند که طراحان و معماران سعی می کنند اکثر موارد را در نظر بگیرند. طراحی ساختمان می تواند عامل آرامش باشد یا باعث افسردگی ساکنین شود. یک ساختمان میتواند بنیان های خانواده را محکم کند یا مجوب طلاق شود. پس پیش از گذاشتن اولین آجر، مطمئن شوید که معمار، علاوه برجسم شما به روحتان نیز توجه میکند.

در روند طراحی ساختمان باید مواردی را مد نظر قرار داد که عبارتند از:

1-اقلیم:

موقعیت جغرافیایی شهر و جهت گیری زمین ممکن است به عنوان مهم ترین عامل شناخته شود. نوع طراحی ساختمان در منطقه سردسیر و کوهستانی متفاوت از ساختمانی در دل کویر است. توجه به این فاکتور علاوه بر ایجاد آسایش برای افراد، در مصرف انرژی صرفه جویی خواهد کرد.

براساس اقلیم، نوع فضاهای ساختمان ها تغییر میکند. یکی نیاز به بادگیر دارد یکی نیازمند ساخت شوادون است.

در یک شهر باید بازشو ها و پنجره ها را با بیشترین مساحت ممکن روبه زاویه تابش خورشید در نظر گرفت. در شهر دیگر باید برای پنجره ها تابش بند قرار داد تا از ورود نور زیاد جلوگیری کند.

طراحی ساختمان، بام سبز

طراحی ساختمان توجه به فضای سبز

2-فرهنگ:

همه ی تلاش ها برای جلب رضایت کاربر ساختمان است. پس طراحی ساختمان بر اساس رفتار ساکنین یک اصل غیر قابل انکار است. سبک زندگی افراد متفاوت است و این تفاوت موجب تغییر نوع فضاهای داخلی و نوع ارتباط فضاها می شود.

نوع فضاهای داخلی:

یک ساختمان برای یک خانواده ی پر رفت و آمد که هر روز باید آماده ی پذیرایی از مهمان باشد، نیازمند تفکیک فضای خصوصی و عمومی بیشتری است. در مقابل خانه یک زوج جوان کارمند نیازمند انعطاف فضایی است.

چیدمان فضایی:

برای خانواده ی پر رفت و آمد، فضای مطبخ و آشپزخانه و ناهار خوری به صورت مجزا طراحی میشود تا آراستگی خانه بیشتر شود. در حالیکه فضای آشپزخانه از طریق یک میزناهار خوری به اتاق نشیمن متصل میشود.

طراحی ساختمان مدرن

طراحی ساختمان مسکونی

سبک طراحی ساختمان:

تطبیق طراحی داخلی و خارجی:

طراحان حرفه ای همزمان به طراحی نمای خارجی و داخلی ساختمان می پردازند. اصولاً سعی می شود نوع طراحی خارجی و داخلی با هم متناسب باشد. رنگ نمای خارجی ساختمان به صورت مدرن است، دکوراسیون داخلی نیز مدرن انجام می شود.

اگر انتخاب کارفرما، نمای با جزییات است پس مخاطب آماده دیدن دکوراسیون داخلی پر از ریزه کاری است.

برای مثال اگر ساختمان را با نمای آجری پوشش میدهید، انتظار میرود که در دکوراسیون داخلی هم از مصالح مشابه چوب و آجر استفاده کنید. از طرف دیگر ذهن مخاطب آماده روبرو شدن با یک حیاط مرکزی است که احتمالآ کنار آن چند گلدان شمعدانی قرار گرفته است.

تطابق طراحی ساختمان خارجی و داخلی

سبک طراحی ساختمان

طراحی ساختمان مهم ترین گام در پیش برد افکار معمار برای داشتن ساختمان هایی امن و آرامش بخش است. ارائه ی همه ی موارد نآثیر گذار در یک مقاله نمیگنجد اما تیم معماران آرین کاوش همه ی تلاششان را برای جلب رضایت ساکنین میکنند تا روح و جسم شان در آرامش باشد. اگر کیفیت طراحی ساختمان محل زندگی برایتان مهم است با ما تماس بگیرید تا صاحب بهترین ها شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *