xe88 آیا به نمای ساختمان رومی آری می گویید؟ – آرین کاوش

آیا به نمای ساختمان رومی آری می گویید؟

طراحی نمای ویلا
6 راز موفقیت در طراحی نمای ساختمان ویلایی
2018/05/20
چرا نمای ساختمان سنگ از دیگر مصالح محبوب تر است ؟
2018/05/28
Show all
المان های تشزیفاتی

نمای ساختمان رومی

آِیا به نمای ساختمان رومی آری می گویید؟

اگر به دنبال فروش بیشتر ساختمانی که به‌تازگی ساخته هستید توجه داشته باشید که نمای بیرونی ساختمان، به‌عنوان پوشش خارجی مهم‌ترین عامل تأثیرگذار در دید مخاطب است. هر چه ساختمانتان ظاهری زیباتر داشته باشد توجه بیشتری را جلب می‌کند. نمای ساختمان رومی یکی از مواردی است که این روزها علاقه‌مندان زیادی را به خود جلب کرده است.
در ادامه قصد داریم به بررسی نمای ساختمان رومی بپردازیم تا شمارا در انتخاب سبک نمای ساختمان و چگونگی اجرای آن یاری کنیم.

دلیل محبوبیت نمای ساختمان رومی:

اصولأ نمای ساختمان رومی به‌عنوان نمای یک ساختمان تجملاتی و پر تزیینات شناخته می‌شود. زیاد بودن جزئیات نمای ساختمان رومی باعث پر طرح و نقش شدن نمای ساختمان میشود. پس طرفداران طراحی‌های پرزرق‌وبرق اولین انتخابشان سبک رومی است.
از طرف دیگر نمای ساختمان رومی به خاطر داشتن المان‌هایی مانند ستون‌های برجسته به‌عنوان سبک سلطنتی شناخته می‌شود و اقشاری از مردم ذاتاً خواهان سلطنت گرایی هستند پس سبک انتخابی‌شان بدون شک رومی خواهد بود.
از زاویه دیگر گران بودن اجرای نمای ساختمان رومی باعث شد که سرمایه‌داران برای به نمایش گذاشتن سرمایه‌شان خواهان اجرای نمای رومی باشند.‏

نمای رومی

نمای ویلایی

اصول طراحی نمای ساختمان رومی:

برای طراحی نمای ساختمان رومی باید در نظر داشت که این نوع نما تناسبات و قوانین خودش را دارد. برای یادگیری آن بررسی نمونه های موجود در ایتالیا و یونان و استخراج اعداد و تناسبات بین المان‌های مختلف نمای ساختمان رومی لازم است. ناگفته نماند که متأسفانه ساختمان‌هایی که این روزها به این سبک در حال ساخت هستند اصول طراحی در آن‌ها کم‌رنگ است. به همین دلیل هدف خلق زیبایی برآورده نمی‌شود.
پس از بررسی نمونه‌های اصولی به این نتیجه خواهیم رسید که نمای ساختمان رومی از قرینه‌سازی و تکرار المان‌ها حاصل می‌شود و بستر خلاقیت معمار را محدود میکند.

نمای شب:

نمای رومی یکی از انواع نماها است که در شب هم به زیبایی روز حتی بیشتر جلوه گری می‌کند. به‌وسیله نورپردازی اصولی می‌توان از یک ساختمان رومی در جهت ایجاد منظر شهری استفاده کرد.

منظر شهری

نمای ساختمان رومی درشب

مصالح ساختمانی:

اجرای نمای ساختمان رومی با سنگ صورت می‌گیرد. نکته قابل اشاره این است که نمای رومی از قطعات و المان‌های پیش آماده تشکیل می‌شود.

هزینه اجرا:

ازیک‌طرف به دلیل خاص بودن سنگ به‌کاررفته و همچنین لزوم خرید المان‌ها و قطعات از پیش برش داده‌شده و از طرف دیگر نیروی متخصص اجرایی، هزینه‌ی اجرای این نما به‌صورت چشم‌گیر افزایش می‌یابد.

میزان امنیت:

به دلیل اجرای چندلایه نمای رومی و عدم نصب صحیح قطعات حتی به‌صورت غیر عمد، احتمال سقوط مصالح در هنگام زمین‌لرزه افزایش مییابد. این در حالی است که به دلیل سنگین شدن وزن مرده ساختمان در اثر چندلایه بودن نما خطرات جانی و مالی بیشتر را به همراه دارد.

عدم هماهنگ بافرهنگ مردم منطقه:

حتماً برای شما هم اتفاق افتاده است که به بازدید از خانه‌های ایرانی قدیمی رفته‌اید و احساس می‌کنید که حالتان خوب شده است. این حس منحصراً برای سامان نیست بلکه تمایل ایرانیان به خانه‌های ساده و بی تجمل همانند خانه‌های قدیمی زیاد است. حتی اگر قرار باشد زرق‌وبرقی به آن اضافه کنند بهتر نقوش از جنس طبیعت به‌صورت نقاش بر دیوارها ظاهر شود.
شاید به‌جرئت بتوان اشاره کرد که نمای ساختمان رومی تأثیر چشم‌گیری در افزایش خشونت میان مردم دارد. بی‌اغراق وقتی از کنار ساختمان رومی باآن‌همه برجستگی عبور می‌کند ناخودآگاه نگران افتادن قطعات آن هستید و این خود دلیل برخی از مشکلات روان‌شناختی است.
این مقاله را به‌دقت مطالعه کنید و مزایا و معایب نمای رومی را بسنجید. اگر همچنان به‌عنوان صاحب‌ملک یا کارفرما تمایل به ساخت نمای رومی دارید ما خواسته‌ی شمارا می‌پذیریم و آماده‌ی طراحی و اجرای نمای رومی هستیم. کافی است همین‌الان با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *